“ΤΥΦΩΝΑΣ” Ο ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ!

Την τρίτη του διαδοχική νίκη, στο Πρωτάθλημα της Α2 Ανδρών (1ος όμιλος – Α’ υποόμιλος), μετά την ισοπαλία του με την ακαδημία Πατρών, στην 1η αγωνιστική, πέτυχε ο Ποσειδώνας Λουτρακίου.  Επικράτησε, εντός έδρας, επί της Νέας Ιωνίας, με σκορ 26-21, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής.

Το ματς ήταν ντέρμπι, από το ξεκίνημά του, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν γκολ – γκολ. Ο Ποσειδώνας, εκμεταλλευόμενος τα λάθη του αντιπάλου, στα τελευταία 5 λεπτά, διαμόρφωσε το σκορ σε 13-10, που ήταν το αποτέλεσμα του Α΄ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο φιλοξενούμενος αιφνιδίασε τον Ποσειδώνα και, στο 40ο λεπτό, πλησίασε στο ένα γκολ διαφορά (16-15). Η συνέχεια ανήκε στην ομάδα του Κ. Χατζηκωνσταντίνου: με πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακα Β. Χαραλαμπάκη και τους «συνήθεις υπόπτους», Χατζηκωνσταντίνου, Αικατερίνη και Βασιλειάδη, διαμόρφωσε το 21-16, στο 45’, δίνοντας, τελικά, το ροζ φύλλο αγώνα στον Ποσειδώνα.

ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ – ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ 26-21

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-4, 6-6, 8-7, 11-10, 13-10 (ημίχρονο), 14-13, 16-15, 17-15, 21-16, 23-18, 26-21

ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ: Μπαλασινός Σ., Αικατερίνης 4, Φίλης, Γκίκας 1, Τυφτικίδης 1, Καραβάς, Μπαλασινός Α., Χαραλαμπάκης, Χατούπης, Τσίκλος, Χατζηκωνσταντίνου Μ., Χατζηκωνσταντίνου Θ. 11, Παλαιολόγος, Βασιλειάδης 5, Πολυχρονάτος, Ρουμελιώτης 4

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ: Κούφαλης, Βασιλείου, Γκλαβόπουλος, Τσακουλής 2, Δανέζης 3, Στέφανι, Μπίλλος 1, Αντωνόπουλος 4, Μπένιας 6, Ιατρίδης 2, Γκουλής Ε. 1, Κυριαζόγλου, Οικονόμου 1, Κρητικός, Λιάκος, Γκουλής Α. 1

Διαιτητές: Μερτινιάν – Γιακαλής, Δίλεπτα: 2-3, Πέναλτι: 3/4-4/6