ΤΑ ΕΙΧΕ ΟΛΑ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΤΟ “ΓΑΛΑΝΟΠΟΥΛΟΣ”

Για την 1η αγωνιστική της 2ης φάσης για τα play outs, αναμετρήθηκαν οι δυο πρωτοπόροι, ο Ποσειδώνας Λουτρακίου με τον Αθηναϊκό, στο Κλειστό Γυμναστήριο Γ. Γαλανόπουλος, στο Λουτράκι. Το ματς ήταν συναρπαστικό, από την αρχή μέχρι το τέλος, με τις δυο ομάδες να παίρνουν από ένα βαθμό της ισοπαλίας (25-25).

Αναλυτικότερα, οι δυο ομάδες μπήκαν δυνατά στο ματς, με τον Ποσειδώνα να διατηρεί ισχνό προβάδισμα (5-4), μέχρι το 10’. Στη συνέχεια, ο Αθηναϊκός, με επιθετική αιχμή τον Φάμπατς, που σκόραρε τα 7 από τα 10 τέρματα στο α’ ημίχρονο, αύξησε τη διαφορά στα τρία γκολ, κλείνοντας το ημίχρονο 12-15, υπέρ του φιλοξενουμένου.

Στο β’ ημίχρονο, η δυναμική του Ποσειδώνα στο πρώτο 5΄ ήταν εμφανής, ισοφαρίζοντας σε 15-15. Η ατυχία ήρθε στο επόμενο λεπτό, όταν αποχώρησε ο Χατζηκωνσταντίνου (θλάση δικέφαλου) και σε υποδειγματικό fair play, οι παίκτες του Αθηναϊκού δεν εκδήλωσαν αιφνιδιασμό και επέστρεψαν την κατοχή της μπάλας. Στη συνέχεια, ο Αθηναϊκός αντέδρασε, αυξάνοντας τη διαφορά και διατηρώντας την στα 2-3 τέρματα (16-19 και 21-23 στο 50’).

Το τελευταίο 5λεπτο ανήκει ολοκληρωτικά στον Ποσειδώνα. Με κατάθεση ψυχής, με την απουσία του Χατζηκωνσταντίνου και 2΄ αποβολή στο 57:50 του καλύτερου παίκτη του, του Βασιλειάδη (9 τέρματα), ισοφάρισε το ματς σε 24-24. Μετά από χαμένη επίθεση από τον Αθηναϊκό, ο Ρουμελιώτης είχε δοκάρι και, αμέσως μετά, ο Αθηναϊκός προηγήθηκε με 25-24. Η τελευταία επίθεση του ματς ήταν στον Ποσειδώνα. Ο Αικατερίνης, με σουτ από τα 9 μέτρα, έγραψε το 25-25, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ – ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 25-25

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 5-4, 5-6, 8-9, 10-12, 12-15 (ημίχρονο), 15-16, 16-19, 19-21, 21-23, 23-24, 25-25